Mindeközben Brüsszelben: csak 14 éves, de már fel akart robbantani egy mecsetet
Gyilkosság tervezésével gyanúsítják a fiatalt az ügyészség szerint.
A terrorizmus elleni küzdelemben egyre fontosabb szerephez jutnak az esetleges búvóhelyekről, fegyverraktárakról földrajzi profilt készítő szoftverek.
A terrorelhárításnak dolgozó technológusok búvóhelyeket és titkos fegyverraktárakat lokalizáló szoftvereket fejlesztenek. Ezek a programok komoly előrelépést jelentenek az eddigiekhez képest.
A kutatók meglévő térképszoftvereket módosítanak földrajzi profilkészítő, profilírozó programokká. A terrorelhárítás beléjük táplálja a bombázások és a szélsőséges csoportok szórólapjainak, grafitijeinek tér- és időkoordinátáit.
A programok az adott térség földrajzi viszonyainak, úthálózatának, etnikai térképének és törzsi szövetségek mintáinak együttes figyelembevételével dolgozzák fel, elemzik az adatokat.
Az amerikai hadsereg SCARE-S2 geoprofilírozó szoftverét Afganisztánban használják, a vancouveri ECRI Rigel Analystjével kilencvennél több hírszerző ügynökség dolgozik világszerte. Egy névtelenségét megőrző dán cég fejlesztése, az ArcGIS okostelefonos és más készülékek GPS-adatait elemzi.
Mivel a terroristatevékenység fokozódik, és a felderítendő helyszínek száma nő, a szoftverek a mainál is kritikusabb eszközök lehetnek a következő években.
Brent Smith, az Arkansas Egyetem kutatója szerint a technológia azokon a helyszíneken működik különösen jól, ahol vallási csoportok és földrajz szorosan kapcsolódnak egymáshoz, mint például Irakban. De ennek ellenére a nyugati országokban is hasznosak.